Tuesday, 23 Jul 2019

Sandomierz

Sandomierz to miasto położone nad Wisłą, jest doskonałym miejscem do odpoczynku jako alternatywa dla Nałęczowa czy Kazimierza Dolnego. Nazywany jest jeszcze do tej pory przez starszych mieszkańców „Królewskim Miastem”. Znajduje się tam wiele zabytków i ciekawych miejsc. Miasto to posiada bardzo malowniczy krajobraz. Wszystkie miejsca warte zobaczenia położone są w niewielkiej odległości od siebie. Trasa prowadząca przez miasto jest bardzo dobrze pomyślana i z przyjemnością zwiedza się nie tracąc czasu na niepotrzebne przejazdy i szukanie miejsca do zaparkowania. Jeżeli ktoś lubi spacery, to w Sandomierzu jest Park miejski oraz Wąwóz Królowej Jadwigi gdzie można przechadzać się przez wiele godzin.

Wybierając się do tego miasta na samo zwiedzanie trzeba zaplanować przynajmniej dwa pełne dni. W tym nadwiślańskim mieście jest ponad 120 obiektów zabytkowych. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Bramy Opatowskiej, która wita wszystkich przybyłych do miasta. Po przekroczeniu bramy wkracza się na stare miasto. Zanim dotrze się do ratusza obok Kamienicy Oleśnickich jest wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Podczas poruszania się podziemnym szlakiem usłyszymy od przewodnika historię Sandomierza, oraz wiele ciekawych historii. Trasa kończy się przy Ratuszu i tam wychodzi się na powierzchnię. 

Ratusz to okazała i doskonale zachowana budowla renesansowa, która została wybudowana w XIV w. Spacerując po Rynku możemy oglądać przepiękne kamienice którymi jest otoczony Ratusz. Tuż obok kamienic można zobaczyć fragment murów obronnych, tzw. „Ucho igielne”, nazywane tak ponieważ z daleka owe przypomina.

Spacerując w stronę Wisły warto zatrzymać się na chwilę i wejść do Bazyliki Katedralnej. Jest to gotycka katedra o pierwotnym układzie przestrzennym bogato zdobiona rzeźbami i niesamowitymi obrazami. Na ścianach znajduje się 16 niesamowitych obrazów. 12 z nich tworzy tzw. „Kalendarium”, każdy obraz to kolejny miesiąc z ponumerowanymi  postaciami, które symbolizują dni miesiąca. Legenda głosi, że osoba urodzona danego dnia miesiąca umrze w sposób pokazany na obrazie. Warto też udać się w stronę zespołu klasztornego dominikanów przy kościele św. Jakuba i zobaczyć lipy zasadzone przez świętego Jacka do góry korzeniami.

Najokazalszą budowlą w całym Sandomierzu jest zamek wzniesiony na wzgórzu tuż przy Wiśle. Inicjację jego wzniesienia przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Na samym początku gotyckie zabudowania obejmowały młyn, spichlerz, dwa budynki mieszkalne z kaplicą, browar, kuchnię oraz bramę ze zbrojownią. W późniejszym czasie zamek ulegał wielu rozbudowom. Niestety w okresie wojny polsko-szwedzkiej gród został zniszczony, tylko zachodnie skrzydło ocalało i to ono zostało później odbudowane. W chwili obecnej zamek jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wchodząc do środka możemy oglądać organizowane przez muzeum wystawy czasowe oraz ekspozycje stałe. 

Do Sandomierza warto udać się o każdej porze roku by odpocząć z dala od gwaru wielkiego miasta. Jest idealny do romantycznych wypadów, rodzinnych wycieczek oraz aktywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz