Friday, 19 Apr 2024

Jaki powinien być mocny piec do sauny?

Oprócz wyboru rodzaju piecyka, ważne jest również określenie jego mocy. Parametr ten jest dobierany w zależności od głośności pomieszczenia sauny. W saunach domowych moc elektrycznego pieca do sauny opiera się na 1 kW mocy na 1 m3 objętości pomieszczenia. Ponieważ nieizolowane ściany i kamień nagrzewają się wolniej, jeśli pomieszczenie sauny ma duże przeszklone powierzchnie i/lub elementy wystroju wykonane z kamienia lub płytek ceramicznych, wybrany piec może być zbyt słaby. W takiej saunie przy określaniu pojemności pieca do sauny należy zwiększyć rzeczywistą kubaturę kabiny o ok. 1,5 m3 lub obliczyć każdy metr kwadratowy elementu osobno. Na przykład, jeśli sauna ma szklane drzwi, do mocy należy dodać powierzchnię pieca; odpowiednio jest to około 2 metrów sześciennych, co odpowiada 2 kilowatom.

Sklep internetowy Dobra Sauna oferuje piece do sauny elektryczne o mocy od 2 do 20 kW. Piece do sauny o mocy do 5 kW mogą być zasilane prądem jednofazowym, natomiast urządzenia o większej mocy wymagają trójfazowego przyłącza elektrycznego. Dokładne wymagania dotyczące parametrów przyłącza (zabezpieczenia, przekroje przewodów elektrycznych) są zawsze określone w dokumentacji technicznej pieca do sauny (instrukcja montażu).

Lepiej wybrać piec do sauny z dodatkową mocą niż z niedostateczną. Dla sauny o objętości 8 m3 lepszy będzie piec do sauny o mocy 8 kW niż piec o mocy 6 kW. Dzięki temu piec nie musi pracować cały czas na pełnym obciążeniu, co ma znaczenie dla jego trwałości.

Piec należy dobrać zgodnie z preferencjami dotyczącymi sauny (suchsza, gorętsza sauna lub sauna o niższej temperaturze, ale wyższej wilgotności). Ważne jest, aby piec do sauny był bezpieczny, trwały i niedrogi w eksploatacji.

Idealny piec:

  • szybko nagrzewa się do odpowiedniej temperatury (około 30 minut do 80oC);
  • zużywa bardzo mało energii elektrycznej;
  • jest wykonany z dobrych materiałów – na przykład grzałki i pojemnik na kamienie zostały wykonane ze stali nierdzewnej;
  • posiada pojemnik na kamienie o odpowiedniej wielkości i konstrukcji;
  • posiada obudowę zabezpieczającą przed ewentualnym poparzeniem przez dotyk (temperatura obudowy wynosi ok. 50oC przy temperaturze pomieszczenia sauny 90oC).
  • posiadać zabezpieczenie, które wyłącza zasilanie w przypadku przegrzania się pieca w saunie (np. z powodu słabej wentylacji, niewłaściwego ułożenia kamieni, przykrycia pieca ręcznikiem).

Obliczanie kubatury sauny

Łatwo jest obliczyć moc elektrycznego pieca do sauny niż piec do sauny opalany drewnem. Producent podaje na karcie katalogowej moc wyjściową w kilowatach.

Jest wielkość formalna i jest wielkość skorygowana po dodaniu czynników – na przykład dla powierzchni bez izolacji termicznej, dla ogrzewania sąsiednich pomieszczeń w zimie i tak dalej.

Zatem płytki, szkło, kamień – oblicz ich powierzchnię, pomnóż przez 1,2 i dodaj do formalnej objętości.

Drzwi szklane w łaźni parowej liczone są osobno – wystarczy dodać dodatkowe półtorej kostki do istniejących figur.

Reszta jest prosta: na jeden kilowat mocy grzałki – jeden metr sześcienny przestrzeni parowej, jeśli grzałka wyposażona jest w grzałki, i półtora metra sześciennego, jeśli grzałka wyposażona jest w grzałki paskowe.

Dodaj komentarz