Gry Pasjans i najciekawsze jego rodzaje oraz zasady
Gra Pasjans jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Pasjans dzieli się na dwie rozgrywki klasyczną oraz online. Przyjmuje się różne rodzaje pasjansa takie jak Klondike, FreeCell, czy Pająk. Każdy z nich oparty jest na innych zasadach rozgrywki. Jak wygląda każda rozgrywka i jak prawidłowo w nią grać dowiesz się poniżej.
Gry Pasjans: Klondike i jego duża popularność
Gry Pasjans o której będziemy mówić stała się bardzo popularna w Ameryce Północnej. Nazwa odwołuję się do kanadyjskiego regionu przy granicy z Alaską ale przejdziemy już do samej rozgrywki.
Rozgrywkę rozpoczyna się od rozłożenia kart na siedem kupek, gdzie karty układa się rosnąco. Jedna znajduję się na pierwszym stosie a siedem na ostatnim. Górna karta na każdej kupce jest zawsze odsłonięta, więc zakryte karty odkrywa się poprzez przenoszenie kart znajdujących się aktualnie na wierzchu. Każda kartę układamy na starszą figurę o przeciwnym kolorze. Jeśli nie ma odpowiednich kart na stole , kolejne karty ciągniemy z kart pozostałych w talii. Naszym celem jest ułożenie wszystkich kart ze stołu na cztery stosy. Sukcesem powinno zakończyć się ponad 80% rozdań.
Gry Pasjans: jeden z prostszych rodzajów, czyli FreeCell
Gry Pasjans FreeCell jak i Klondike ma podobne zasady rozgrywki jak i ostateczny cel. Inaczej wyglądają jednak zasady ułożenia. Wszystkie karty są odsłonięte i rozłożone po równo na osiem kupek. Cztery mają po siedem kart, a cztery pozostałe po sześć. Gracz posiada cztery wolne komórki gdzie może odkładać karty, które nie pasują bądź blokują rozgrywkę. Najistotniejszą rzeczą jest tu czas układania (około 10 minut) ponieważ praktycznie wszystkie rozdania kończą się sukcesem. Podczas darmowych pasjansów online takich jak w witrynie Pasjanse online, mamy również dostęp do automatycznego liczenia punktów.
Jeden z najstarszych a mianowicie gra Pasjans: Pająk
Ten Pasjans mógł zapaść w głowę nieco starszym użytkownikom czyli gra Pasjans Pająk (spider). W rozgrywce używamy tutaj dwóch talii. Karty rozkładamy w ośmiu stosach, 6 kart w pierwszych czterech i 5 kart w pozostałych sześciu. Pierwsza z kart jest odsłonięta, pozostałe są zakryte. Aby ukończyć pasjansa należy ułożyć osiem pełnych sekwencji od najstarszej figury w dół, czyli od króla do asa. Mają pasować do siebie kolorystycznie, patrząc wyłącznie na barwę czerwoną i czarną.
ZAGRAJ W GRY PASJANS PAJĄK NA STRONIE: https://pasjanseonline.com/k/pasjans-pajak/
Ułożenie pasjansa pająka jest możliwe wyłącznie po usunięciu ze stołu kart w pełnej sekwencji w dopasowanych do siebie kolorach. Jeśli nie możemy dalej przesuwać układów, należy z pozostałych kart rozdać po jednej na każdych z ośmiu stosów. Jeśli karta nie będzie pasować będziemy musieli pozbyć się niepasującej karty, aby przesunąć cały układ.
Sukces w ułożeniu jest niestety dużo mniejszy niż w przypadku Klondike czy FreeCell. W wersjach komputerowych istnieje możliwość cofania kilku ruchów wstecz, co może ułatwić nieco rozgrywkę.
Jakie rodzaje Pasjansa warto jeszcze poznać?
Wyżej zostały przedstawione najbardziej popularne rodzaje pasjansa ale może zainteresują cię też nieco mniej znane odmiany tej gry karcianej? Są to pasjanse takie jak:
- piramida
- wielkanocny
- forty thieves
- gol
- półksiężyc
Są one nieco bardziej przeznaczone dla bardziej doświadczonych ponieważ ich ułożenie jak i zasady są nieco trudniejsze, ale mogą się również zainteresować nimi początkowi gracze.