Thursday, 16 May 2024

Zobacz czym jest temperatura barwowa światła i jak na ciebie wpływa

Wybierając oprawę oświetleniową do odpowiedniego pomieszczenia, znaczna większość konsumentów skupia swoją uwagę na mocy światła. Wielu z nas pomija przy tym drugi, najbardziej istotny parametr, jakim jest temperatury emitowanego światła – czyli jego barwa. Czynnik ten jest bardzo ważny w aspekcie komfortu przebywania w pokoju. Dlatego zachęcamy do zgłębienia wiedzy dotyczącej tego istotnego elementu.

Temperatura barwowa światła – czym jest?

Poprzez powyższy termin, określamy nie ciepło, jakie emituje dana żarówka (lub inne źródło światła), lecz kolor samego światła. Jednostki, w jakich jest ona przedstawiana, to Kelwiny odzwierciedlające zakres mówiący o barwie światła, czyli jego charakterze w zakresie koloru widzianego światła – kolorze zimnym, neutralnym lub ciepłym. Wraz ze wzrostem wartości jednostki (K), światło staje się coraz bardziej zimne i odwrotnie im niższa temperatura tym światło jest bardziej ciepłe.

Przedstawiamy przykładowe wartości (K) dla typowych źródeł światła:

  • świeca – 1800 K
  • 2000 K – lampa sodowa
  • 2600 K – 2700 K – tradycyjna żarówka
  • żarówka halogenowa – 2700 K – 3000 K
  • 3000 K, 4000 K, 6500 K – typowa świetlówka
  • światło dzienne – 5000 K – 7000 K
  • światło księżyca – 4100 K

Ogólny podział temperatury barwowej pokazuje, iż światło ciepłe posiada wartość poniżej 3300 K, natomiast zimne powyżej 5000 K. Przedział między 3300 K a 5000 K określamy hasłem „barwa neutralna”.

Jak dobrać temperaturę barwową do pomieszczenia?


Patrząc przez pryzmat czynnika, jakim jest temperatura barwowa oświetlenia, wybierając żarówkę należy szczególną uwagę skupić na przeznaczeniu danego pomieszczenia. Chcąc zapewnić sobie relaks wybieramy oświetlenie ciepłe, natomiast do pracy stosujemy oświetlenie zimne. Na rynku dostępne są źródła światła wydzielające odpowiednio światło zimne, białe oraz ciepłe. Przy okazji warto wspomnieć, że nazwę „żarówka” stosujemy do typowego źródła światła dającego temperaturę 2600 K-2700 K i trudno nazwać „żarówką” źródło światła w postaci LED umieszczone jedynie opakowaniu w kształcie żarówki.


Światło w zakresie powyżej 5000 K – światło zimne


Wszelkie barwy zimne dają największe pobudzenie organizmu do produktywnej pracy. Źródła wydzielające światło powyżej 5000 K wykorzystywane są zazwyczaj w miejscach takich jak biura, sklepy, centra handlowe. Światło zimne sprawdza się w szczególności w przypadkach, w których konieczne jest jak najlepsze przedstawienie danych produktów bądź miejsc, co przekłada się na częste wykorzystanie go w sklepach.

Światło białe – neutralne

Wybieramy ją najczęściej. Światło zimne, w bardzo mocnym stopniu mobilizuje do efektywnej pracy. Wybierana jest często przez osoby, które nie przepadają za światłem ciepłym i pragną pozostać produktywne w jak najdłuższym czasie. Świetlówki montuje się wszędzie tam gdzie wymagane jest jak najlepsze oddawanie barw przy jednoczesnym zachowaniu maksimum aktywności człowieka.

Oświetlenie w zakresie do 3300 K


Tradycyjne oświetlenie, wydzielające żółte światło ciepłe, jest z pewnością najbardziej znane. Temperatura takiego światła określana jest jako około 2700 K. Światło o powyższej temperaturze barwowej posiada szczególne działanie odprężające i relaksacyjne. Żarówki wydzielające tego typu światło nadają niesamowitego klimatu pomieszczeniom, dzięki czemu znajdują umieszczane są zazwyczaj w salonach, sypialniach czy wszelkiego rodzaju korytarzach.

Pomiar wartości oświetlenia

Zastosowanie odpowiedniej temperatury barwowej jest związane z preferencjami i przeznaczeniem pomieszczenia. Kolejnym jednak odrębnym elementem jest poziom i równomierność oświetlenia dla danego pomieszczenia. Możemy np. w biurze zastosować źródła światła o temperaturze barwowej 4000 K ale powinniśmy także zadbać o dodatkową wartość. Musimy zadbać to, aby poziom tego oświetlenia mierzony w jednostkach lx posiadał wartość minimum 300 lx (jako oświetlenia ogólne) oraz 500 luksów na biurkach. W tym celu warto wykonać odpowiednie pomiary oświetlenia. Takie pomiary wykonuje firma Termo Light z Warszawy. Zapraszamy do kontakt.

Dodaj komentarz