Thursday, 9 May 2024

Transport chłodniczy żywności musi odbywać się według odpowiednich zasad i norm

W transporcie chłodniczym wykorzystuje się konkretny typ środków transportu, czyli chłodnie. Taki specjalistyczny pojazd jest w stanie zapewnić przewożonym ładunkom odpowiednią temperaturę i zachować je w dobrym stanie, nawet przy długich podróżach.

Transport chłodniami – jakie produkty przewozi się w ten sposób?

Transport chłodniczy krajowy i międzynarodowy w dużym stopniu dotyczy produktów spożywczych, takich jak mięso, towary roślinne, nabiał, wyroby cukiernicze, owoce morza, ryby oraz napoje. Warto jednak wiedzieć, że transportu w kontrolowanej temperaturze wymagają również inne produkty i nie zawsze jest to transport chłodniczy produktów mrożonych. Oprócz żywności, do takich ładunków można zaliczyć:

1. odczynniki chemiczne;
2. leki;
3. ładunki niebezpieczne;
4. kosmetyki;
5. organiczne środki rolnicze.

Niezależnie od tego, czy transport dotyczy żywności mrożonej, świeżych produktów czy farmaceutyków, istotne jest stałe utrzymanie odpowiedniej temperatury dla danego wyrobu, czyli w przedziale od -25°C do +25°C. Transport żywności powinien być realizowany zgodnie ze standardami HACCP, a także pozwoleniami weterynaryjnymi oraz powinien posiadać pozwolenia na przewóz środków trwałych i nietrwałych mikrobiologicznie.

Transport chłodniczy na terenie Europy

Taki przewóz musi odbywać się zgodnie ze wszystkimi aktualnymi normami. Do najważniejszych aktów prawnych, które należy wziąć pod uwagę, przewożąc ładunek transportem drogowym, należą Ustawa o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371) oraz Umowa ATP. Ten drugi dokument dotyczy produktów, które są szczególnie podatne na psucie się i przy transporcie których należy zachować ścisłe wymagane temperatury. Zgodnie z tą umową działają nie tylko kraje europejskie, ale też kraje spoza Europy, np. Kazachstan i Maroko.

Wybierając rzetelnego spedytora, takiego jak np. Grupa Transportowa, zyskujemy pewność, że proces odbędzie się sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem krajowym i europejskim.

Dodaj komentarz