Thursday, 9 May 2024

Czy depilacja laserowa rozwiąże problem wrastających włosów?

Marzysz o depilacji laserowej nóg, ale zmagasz się również z wrastającymi włoskami i nie jesteś pewna, czy zabieg ten jest dla Ciebie odpowiedni? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, jak depilacja laserowa wpływa na zdrowie skóry.

Depilacja laserowa a tradycyjne metody usuwania owłosienia

Depilacja laserowa różni się od tej tradycyjnej przede wszystkim tym, że trwale niszczy cebulkę włosa i uniemożliwia jego odrastanie. Takie metody, jak golenie maszynką, depilacja woskiem czy depilatorem rozwiązują problem zbędnego owłosienia tylko na pewien czas, zwykle bardzo krótki. Laserowa depilacja wiąże się co prawda z koniecznością wykonania serii zabiegów, które mogą być przez niektóre osoby odczuwane jako bolesne, ale po jej zakończeniu nie trzeba już w ogóle przejmować się niechcianymi włoskami. Skóra staje się idealnie gładka, i co najważniejsze, nie jest już narażana na ciągłe podrażnienia od ostrza maszynki czy bolesne wyrywanie włosków woskiem. Usuwanie owłosienia laserem niewątpliwie wygrywa z domową depilacją!

Jak działają lasery do depilacji?

Trwałą depilację można wykonać różnymi rodzajami lasera. Na przykład w Warszawskiej Klinice Miracki skorzystamy z zabiegów laserem diodowym Vectus, laserem aleksandrytowym Motus albo laserem Thunder, który łączy technologię aleksandrytową i neodymowo-yagową.

Działanie lasera do depilacji polega na wywołaniu fototermolizy w mieszku włosowym. Wiązka lasera wchodzi w reakcję z melaniną (barwnikiem) znajdującą się we włosie. Energia absorbowana jest przez mieszek, a macierz włosa wraz z otaczającymi drobnymi naczyniami krwionośnymi zostają podgrzane i nieodwracalnie uszkodzone.

Trzeba mieć na uwadze, że laser do depilacji działa tylko na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), dlatego właśnie konieczne jest wykonywanie serii zabiegów. Włosy nigdy nie znajdują się w fazie wzrostu jednocześnie. Co więcej, czas wchodzenia w anagen uzależniony jest też od partii ciała. Liczba i częstotliwość zabiegów dobierane są indywidualnie. Zwykle wykonuje się od 4 do 8 zabiegów w odpowiednich odstępach, aby wychwycić wszystkie włoski w fazie wzrostu. Przerwy między zabiegami epilacji laserowej twarzy, szyi i karku to 4 tygodnie, górnych partii ciała, bikini i pośladków – 6 tygodni, a nóg 8 tygodni.

Ważną informacją w przypadku laserów do depilacji jest to, że nie wszystkie nadają się do usuwania każdego rodzaju owłosienia. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają grube i ciemne włosy oraz jasną karnację – zabieg można wówczas wykonać każdym laserem przeznaczonym do depilacji. Jasne owłosienie usuniemy podczas depilacji laserem Motus. Jest to urządzenie najnowszej generacji, które charakteryzuje się wysokim powinowactwem do melaniny, dzięki czemu jest w stanie wychwytywać nawet jej najmniejsze stężenia, nawet we włosach blond i siwych.

Wpływ laserowego usuwania owłosienia na zdrowie skóry

Dzięki trwałemu usunięciu włosów wraz z cebulkami pozbywamy się problemów, które towarzyszą tradycyjnej depilacji. Nie bez powodu jednym ze wskazań do usuwania owłosienia laserem jest wrażliwa skóra, skłonna do podrażnień po goleniu. Specjaliści polecają epilację laserową również osobom, które mają tendencje do wrastających włosków.

Skaleczenia, zaczerwienienia i wrastające włoski to poważne problemy, które mogą doprowadzić do przewlekłego zapalenia mieszków włosowych. Regularnie podrażniana skóra narażona jest na infekcje bakteryjne i grzybicze, które wymagają leczenia dermatologicznego. Stany zapalne i krostki mogą pozostawić po sobie nieestetyczne blizny i przebarwienia. Bez wątpienia depilacja laserowa ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie skóry.

Chcesz się pozbyć zbędnego owłosienia i zadbać o swoją skórę? Umów się na zabieg w Klinice Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz