Thursday, 9 May 2024

Jak aktywnie poszukiwać pracy?

Czasem nowa propozycja pracy przychodzi do nas sama. Dawny znajomy dzwoni z informacją, że w jego firmie poszukują specjalisty z naszym wykształceniem albo na rodzinnym obiedzie przedsiębiorczy wujek zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną…

Takie przypadki się zdarzają, ale w poszukiwaniu pracy od biernego czekania, aż intratne oferty same do nas spłyną, o wiele skuteczniejsze jest działanie! Na czym polega aktywne poszukiwanie pracy? Jak się do tego zabrać i jakie metody stosować?

Na czym polega aktywne poszukiwanie pracy?

Aktywne poszukiwanie pracy oznacza zaangażowanie się w ten proces. Na to oczywiście potrzeba czasu i dobrze jest zaplanować sobie poszczególne kroki. Do kilku godzin może zająć nam przygotowanie profesjonalnego CV i szkicu listu motywacyjnego (każdorazowo warto odnieść się w nim do tego, co nasz potencjalny pracodawca zawarł w wymaganiach). Nim zaczniemy wysyłać aplikacje, warto przeprowadzić analizę rynku pracy, sprawdzić, czy nasza profesja znajduje się wśród poszukiwanych zawodów, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku itp. 

Mając taką wiedzę i perfekcyjne CV pod ręką, możemy zacząć szukać ofert. Dobrze jest korzystać z kilku źródeł ogłoszeń, wspomnieć o naszej sytuacji znajomym w branży. Sprawdzajmy też wydarzenia takie jak targi pracy i wpiszmy je w nasz kalendarz.

Warto zaplanować sobie na początku, choćby orientacyjnie, ile czasu chcemy i możemy poświęcić na poszukiwanie pracy. 15 minut dziennie na sprawdzenie ofert dla większości z nas będzie łatwe do zorganizowania. Dzięki zalogowaniu się na portalu pracy (o którym szerzej za chwilę) możemy przeglądać ogłoszenia w wolnej chwili – np. jadąc autobusem czy czekając w kolejce do dentysty, najciekawsze oferty dodać do obserwowanych i aplikować później, gdy znajdziemy na to czas.

Pozytywne nastawienie pomoże nam zachować motywację, która jest bardzo ważna w poszukiwaniu pracy w sposób aktywny.

Metody poszukiwania pracy

Podstawową metodą aktywnego szukania pracy jest przeglądanie ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Pracodawcy rekrutują nowych pracowników za pośrednictwem własnych witryn firmowych i fanpage’y w mediach społecznościowych, na portalach ogłoszeniowych typu kupię/ sprzedam – ogólnopolskich i lokalnych, stronach branżowych. Najwięcej propozycji i co bardzo ważne – najnowsze oferty pracy – znajdziemy jednak na portalach dedykowanych stricte rekrutacji i zagadnieniom rynku pracy.

Jednym z takich serwisów jest praca.pl. To strona, na której codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia od dużych i małych przedsiębiorstw, z sektora prywatnego i publicznego, oferty pracy zdalnej i stacjonarnej. Krótko mówiąc, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co ważne, ogłoszenia możemy filtrować według własnych upodobań: szukać wg miasta, regionu, obszaru zawodowego, czy wybierając stanowisko lub związane z nim słowo kluczowe. 

Stawiając na aktywne poszukiwanie zatrudnienia, warto też założyć konto na portalu pracy. Na praca.pl jest ono darmowe i daje dostęp do ciekawych narzędzi, pomocnych w procesie rekrutacji. Za pośrednictwem witryny, także mobilnie – z dowolnego miejsca i w każdej chwili – możemy wysyłać CV i kontaktować się z pracodawcami. Na naszym koncie znajdziemy historię wysłanych aplikacji, job alerty, czyli powiadomienia o interesujących nas nowych ofertach, rekomendowane oferty. 

Aktywne poszukiwanie pracy ułatwia także uzupełniony profil kandydata, czyli wszystkie niezbędne z punktu widzenia pracodawcy dane i CV zapisane na naszym koncie. Dzięki temu możemy logować się na dowolnym urządzeniu i zawsze mamy możliwość szybkiego i łatwego wysyłania zgłoszeń na ofertę pracy.

Metod poszukiwania pracy jest oczywiście więcej. Zarówno osoby bezrobotne, jak i mające zatrudnienie, ale poszukujące pracy, mogą zgłosić się po pomoc do PUP. Rejestracja w urzędzie pracy to dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na szansę uzyskania zasiłku dla bezrobotnych czy ubezpieczenia zdrowotnego. Daje też możliwość skorzystania z bezpłatnego doradztwa zawodowego, uzyskania dofinansowań, dostępu do staży i praktyk organizowanych za pośrednictwem PUP. Warto te opcje sprawdzić. Do dyspozycji poszukujących pracy osób są także agencje pośrednictwa pracy i biura karier – najczęściej przy wyższych uczelniach.

Podsumowując, w aktywnym poszukiwaniu pracy warto mieć pozytywne nastawienie, korzystać ze sprawdzonych narzędzi i przede wszystkim – działać wielotorowo.

Dodaj komentarz