Friday, 17 May 2024

Dlaczego warto usuwać kamień z czajnika?

Czajnik bezprzewodowy stanowi podstawowe wyposażenie kuchni w wielu domach. Dzięki niemu możemy w kilka minut zagotować spora ilość wody na kawę, herbatę czy inny użytek. Niestety twarda woda i częste korzystania z czajnika sprawia, że w jego wnętrzu osadza się nieprzyjemny osad z kamienia, który negatywnie wpływa na jego żywotność i wydajność. Na szczęście dzięki domowym sposobom można szybko i tanio pozbyć się uporczywego nalotu z kamienia. Sprawdź, jak to zrobić i jak często wykonywać taki zabieg.

Dlaczego warto odkamieniać czajnik?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych sposobów na usunięcie osadu z kamienia, dowiedzmy się, dlaczego w ogóle warto to wykonywać. Jak się okazuje, kamień, który osadza się na elementach grzewczych czajnika, obniża jego sprawność grzewczą. Z biegiem czasu woda gotuje się coraz dłużej, a czajnik w tym czasie zużywa więcej energii elektrycznej. Ponadto osad z kamienia może wpływać na smak wody, przez co ulubiona kawa czy herbata może wielu osobom nie smakować tak jak dawniej. Innym powodem, dla którego warto odkamieniać czajnik są aspekty estetyczne. Kamień na ściankach czajnika powoduje, że traci on swój połysk i matowieje.

Jak szybko odkamienić czajnik?

Skoro wiemy już, dlaczego odkamienianie czajnika powinno wykonywać się regularnie to sprawdźmy, jakie środki w tym celu warto stosować. Przede wszystkim na rynku znajdziemy profesjonalne proszki lub płyny odkamieniające, które bez przeszkód poradzą sobie nawet z grubą warstwą kamienia. Działają niemal błyskawicznie i nie kosztują zbyt wiele. Mogą jednak zawierać różne substancje chemiczne, które wymuszają późniejsze, kilkakrotne przepłukanie czajnika.

Doskonałą alternatywą mogą być domowe środki odkamieniające, które niemal wszyscy z nas znajdą w kuchennych szafkach. Pierwszym z nich jest znany przez wszystkich ocet. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i przelać do czajnika. Następnie całość gotujemy i odstawiamy na kilka godzin. Trzeba jednak pamiętać, że ocet zostawia po sobie charakterystyczny zapach, a więc warto dodatkowo przepłukać czajnik po zakończeniu odkamieniania. Alternatywą dla octu może być soda oczyszczona, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny.

Dodaj komentarz