Thursday, 9 May 2024

Osoby wysoko wrażliwe – cechy charakterystyczne. Kim jest osoba wwo?

Każdy z nas zna jakieś bardzo wrażliwe osoby. Sama wrażliwość i empatia to cechy, które są potrzebne każdemu z nas. Jednak wśród nas są osoby, które określa wrażliwa osobowość. Wysoka wrażliwość takich osób to niejako wyższy poziom odbierania świata. Kim są naprawdę osoby wysoko wrażliwe? Czy wysoko wrażliwe osoby są ewenementem? W czym przejawia się wysoka wrażliwa osobowość? Czy jest jakaś nadzieja dla osób wysoko wrażliwych? WWO psychologia – to termin, jaki warto poznać.

Osoby wwo są wśród nas. Kim są wysoko wrażliwi?

Na samym początku warto powiedzieć, że większość osób i ich wrażliwość dość dobrze współgra z innymi ludźmi i światem. Osoba wysoko wrażliwa nie jest zaś chora. Osoby wrażliwe (wwo) nie cierpią na zaburzenia, ale wykazują pewną cechę osobowości, która w pewien sposób może być nazwana wrodzoną.

Psychologia nie uznaje kogokolwiek osobą wysoko wrażliwą. Raczej mowa tutaj o zjawisku nazwanym wrażliwością przetwarzania sensorycznego. Termin osoby wysoko wrażliwej wprowadziła Elaine Aron- amerykańska psycholog kliniczna. Osoby wwo to jednostki, które cechuje w szczególności reaktywność emocjonalna, reaktywność na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, głębia przetwarzania, złożone życie wewnętrzne czy wysoka empatia.

Co ciekawe, przyjmuje się, że do osób wwo należy 20% społeczeństwa, w tym 70% to introwertycy. Warto jednak wiedzieć, że między osobami wwo a introwertykami są różnice. Introwertyk to osoba, która lepiej czuje się w samotności, a wśród ludzi „wyczerpuje baterie”. Tymczasem taka osoba jest wysoko wrażliwa nawet bez innych ludzi. Ta wrażliwość odnosi się do innych ludzi, samego siebie, otoczenia.

Objawy. Jak osoby wwo czują?

Codzienne funkcjonowanie osób wwo jest niezwykle trudne. Wszyscy żyjemy w dość przytłaczającym świecie, ale osoby wwo, w większym stopniu przeżywają je we własnym tempie. Takie osoby często charakteryzuje wyczuwanie subtelności, współodczuwanie emocji, duża wrażliwość, wstyd, obawa wobec sytuacji i innych osób, wysoka niepewność siebie, mocne krytykowanie samego siebie, obawy przed odrzuceniem, martwienie się opinią innych osób. To także tłumienie negatywnych uczuć przed innymi, branie wszystkiego do siebie.

Osoby wwo cierpią na nadmiar bodźców (np. na głośne dźwięki, zapachy), nadmiar stymulacji, posiadają one wobec tego poczucie przytłoczenia, emocjonalne poczucie wycieńczenia, poczucie zmęczenia, stres, ból głowy, są rygorystyczne wobec własnej osoby, mają trudność w podejmowaniu decyzji, mają łatwość ulegania złym emocjom, często wielokrotnie odgrywają w głowie różne sytuacje. 

Osoby wwo odczuwają napięcie, niepokój, nie godzą się z rzeczywistością, mają lęki nawet w pozornie błahych sytuacjach, porównują się z innymi na każdym tle i źle oceniają samych siebie, czują niepewność w tłumie, łatwo się denerwują złymi wiadomościami np. w prasie, telewizji.

Takie osoby czują dyskomfort, gdy w jednym czasie, przytłoczone będą ich kolejne zmysły jak słuch, węch, wzrok i dotyk. 

Osoba wwo i jej przyszłość –  wysoko wrażliwe dziecko, wysoko wrażliwi rodzice

Chociaż wysoka wrażliwość nie jest uznawana za zaburzenie, osobom wwo może pomóc psychoterapia i samopomoc.

Kluczowa jest akceptacja mocnych i słabych stron, zrozumienie się, staranie się stworzyć sobie środowiska, które będzie jak najmniej inwazyjne dla nas. 

W przypadku pomocy drugiej osobie, która jest wwo, jest akceptacja, wyrozumiałość, stworzenie przestrzeni oraz czasu do odpoczynku dla takiej osoby, zachęcenie do dbałości o siebie (np. odpowiednia ilość snu, dieta itp.).

W przypadku dzieci również ważna jest ze strony rodziców akceptacja i zrozumienie, zadbanie o cichy czas dla dziecka, nauczenie go nazywania swoich emocji i mierzenia się w nimi. Wskazanie, że to, co odczuwa jest ok. Że nie ma „zbyt” dużych, silnych emocji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat osób wysoko wrażliwych, zachęcamy do zajrzenia na stronę https://e-lubliniec.pl/artykuly/co-to-znaczy-wwo-czyli-czym-jest-wysoka-wrazliwosc/

Dodaj komentarz