Wednesday, 8 May 2024

Do czego służą suwnice bramowe?

Suwnice bramowe są jednymi z najpotężniejszych urządzeń, przeznaczonych do transportu ładunków na małych odległościach. W zdecydowanej większości przypadków, suwnice bramowe instalowane są na zewnątrz budynku i hal, np. na placach załadunkowych, manewrowych, magazynowych, a także na bocznicach kolejowych. Konstrukcja suwnic bramowych przypomina dwie litery A połączone ze sobą w górnej części belką. Ułożone pod kątem podpory stanowią stabilne punkty podparcia, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno suwnicy, jak i ładunkom, które na nich się znajdują.

Jakie jest zastosowanie suwnic bramowych?

Duża wytrzymałość suwnic bramowych sprawia, że idealnie nadają się one do rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych oraz wagonów kolejowych przewożących kontenery lub inne gabarytowe ładunki. W górnej części suwnicy bramowej znajduje się wózek, do którego przymocowany został silnik wciągarki, a także łańcuchy zakończone stalowymi hakami. Istnieje wiele możliwości konfiguracji takich połączeń, by bezpiecznie móc podpiąć do nich każdy typ ładunku. Działanie suwnic bramowych polega na tym, że pomiędzy podporami przygotowany jest przejazd dla samochodów lub tory kolejowe. Suwnice mogą być nieruchome lub mogą również poruszać się do przodu i tyłu, co znacząco zwiększa możliwości transportu. Kiedy pod suwnicę podjeżdża samochód lub wagon, z wózka suwnicy opuszcza się łańcuch zakończony hakami, które zostają podpięte do ładunku. Następuje wówczas jego uniesienie do góry, aby zwolniony w ten sposób pojazd mógł się wydostać spod suwnicy. Jeśli jest to ruchoma suwnica bramowa, może ona przesunąć się do przodu, składując ładunek w innym miejscu. Jeśli jest ona nieruchoma, musi pod nią podjechać inny pojazd, na którym zostanie złożony ładunek.

Jakie wymiary mogą mieć suwnice bramowe?

Suwnice bramowe to urządzenia produkowane indywidualne zamówienia. Niestandardowe potrzeby różnych przedsiębiorstw sprawiają, że konieczne może być stworzenie urządzenia o specyficznych parametrach, takich jak rozstaw, nośność, wymiary i inne. Do produkcji suwnic bramkowych wykorzystuje się najlepsze gatunki stali, z których powstają elementy suwnicy. Są one następnie ze sobą spawane łub łączone wytrzymałymi śrubami, odpornymi na zrywanie. Suwnice bramowe, jeśli są urządzeniami nieruchomymi, muszą być bardzo dobrze zakotwione w podłożu. W tym celu specjalnie wykonuje się betonowe fundamenty. W przypadku, jeśli suwnice bramowe są ruchome, mogą być wyposażone w specjalne zestawy kołowe lub na wózkach poruszać się po zbudowanych w tym celu szynach.

Sterowanie suwnicami bramowymi

Operowanie tak wielkimi urządzeniami jak suwnice bramowe, wymaga niesamowicie dużej precyzji i opanowania. Nowoczesne suwnice, w tym również samojezdne, wyposażone są w system zdalnego, radiowego sterowania. W tym celu występują one ze specjalnym pulpitem wyposażonym w joystick oraz inne elementy sterujące ich pracą. Operator suwnic bramowych musi przejść specjalistyczne szkolenie i zyskać uprawnienia do pracy z tymi sprzętami. W innych typach suwnic bramowych, większych, używanych np. w stoczniach lub portach, suwnice posiadają specjalne zabudowane i przeszklone kabiny operatorskie, zapewniające widok z góry. Wchodzi się do nich po specjalnej drabinie. Wewnątrz znajduje się fotel dla operatora, a także zestaw dźwigni i przełączników, przy pomocy których można sterować pracą każdego elementu suwnicy. Jeśli chcesz się jeszcze więcej dowiedzieć na temat tego typu urządzeń, koniecznie zerknij na stronę hak.com.pl/hak/produkty/suwnice/suwnice-bramowe, gdzie prezentujemy wszystkie dane o produkowanych przez siebie suwnicach bramowych.

Dodaj komentarz