Tuesday, 23 Jul 2019

NewsBlur: Otwarty czytnik RSS z mózgiem

Google Reader jest niekwestionowanym mistrzem wśród czytników RSS opartych na stronach Web i czytelników Atom. Ale podczas gdy gigant wyszukiwania dostaje dużo punktów karmy na froncie wolności oprogramowania, Google Reader ma status handlowy; oznacza to, że od czasu do czasu pojawiają się i znikają nowe funkcje. Najnowszą zmianą jest usunięcie funkcjonalności z sieci społecznościowych „poleć to”, po tym jak Google Reader został włączony w Google Plus. Otwarty czytnik RSS NewsBlur jest gotowy do gry o Twoją uwagę, dodając nie tylko dzielenie linków, ale również ranking wielu użytkowników i inteligencję.

Na Twoje usługi

NewsBlur, rozwijany od 2010 roku, jest dziełem Samuel’a Clay. Mimo że cały kod źródłowy jest hostowany na GitHub (i obięty liberalną licencją MIT), Clay otwarcie próbuje wykorzystywać tę usługę jako źródło finansowania poprzez hosting NewsBlur na domenie newsblur.com. Możesz zarejestrować się za pomocą konta NewsBlur za darmo, jeśli potrafisz żyć z limitem 64 aktywnych kanałów. Alternatywnie możesz usunąć limit kanałów i płacić za wybrany plan.

Naturalnie, ukryty sekret w tej formule cenowej jest taki, że im więcej użytkowników korzysta z kont na newsblur.com (darmowych lub płatnych), tym lepsze tworzy statystyki i silnik staje się polecany. Kiedy założysz konto, automatycznie możesz importować swoją istniejącą listę kanałów z innych internetowych usług (włączając Google Reader) używając OAuth lub importować plik OPML z innej aplikacji. Szczęśliwie dla nas feed-hoarders, okno dialogowe importera pop up pozwala wybrać 64 ulubione kanały (jeśli korzystasz z darmowego konta) oraz próbuje wybrać 64 najbardziej popularne kanały.

Po załadowaniu i uruchomieniu interfejs NewsBlur jest prosty do rozszyfrowania, jeśli korzystało się już z podobnych usług: po lewej stronie umieszczono pionową kolumnę pokazującą tytuły kanałów i liczbę nieprzeczytanych wiadomości oraz duże okno po prawej stronie zawierające treść zaznaczonego kanału. Możesz przenieść listę nieprzeczytanych tytułów powyżej lub poniżej panelu, gdzie aktualnie czytasz posty i historię.

Bardziej interesujące jest to, że NewsBlur daje również wybór trzech wyświetleń dla każdego wpisu. Możesz wyświetlić treść kanału w feed-reader (gdzie jest tylko tekst, zdjęcia i inne obiekty osadzone w oknie) lub przełączyć się na zakładkę „Story”, która załaduje oryginalną stronę powiązaną z wpisem. To może pomóc przy dużej liczbie kanałów korzystających ze źle sformatowanych zdjęć lub obiektów video oraz przy czytaniu komentarzy dołączonych do danego elementu. W końcu możesz przełączyć się do zakładki „Orginal”, która załaduje podstawowy adres URL strony. Żeby było jasne, dwie ostatnie opcje ładują oryginalną treść w oknie „feed-reader”, aby pomóc Ci zrozumieć treść i znaleźć dodatkowe linki, opinie lub funkcje witryny.

Inteligentne funkcje

„Inteligentne” funkcje w NewsBlur bazują na analizie rankingu i popularności konkretnego kanału na indywidualnych kontach. Możesz wyświetlić statystyki strony dla każdego kanału klikając na ikonie wykresu w polu tytułu: raport pokaże wtedy trendy ruchu, liczbę subskrybentów oraz posortowaną listę przypisanych do użytkowników słów kluczy. Silnik rekomendacji NewsBlur uczy się poprzez klikanie na kolorowy blok ikon obok ikony wykresu. Pojawia się okno zawierające dwa panele, jeden zawierający listę wszystkich autorów w kanale (zaczerpniętą z RSS lub tagów Atom) i drugi zawierający listę wszystkich kategorii i tagów. Dla każdego z nich możesz kliknąć na ikonę kciuka w górę lub dół, aby oddać swoje uczucia. Możesz to również zrobić dla każdego indywidualnego artykułu, klikając na strzałkę znajdującą się obok tytułu artykułu.

NewsBlur łączy twoje oceny i używa ich, aby w przyszłości przewidzieć, które artykuły Ci się spodobają. Czerwono-żółto-zielony suwak w dolnej części listy kanałów pozwala kontrolować to, co widzisz. Zielony pokazuje artykuły dostosowane do Twoich upodobań, żółty tylko podstawowe, a czerwony absolutnie wszystko, włączając rzeczy, których nienawidzisz. Możesz zdobyć rekomendacje kanałów utworzone przez innych użytkowników klikając na link panelu znajdujący się na górze listy kanałów.

Oczywiście NewsBlur wspiera również funkcje dzielenia się newsami, możesz ją zainicjować kliknięciem strzałku znajdującej się przy każdym nagłówku, później wysłać e-mailem lub podzielić się na Twitter, Facebook lub innym serwisie. Obecnie lista wspieranych serwisów jest dość mała – byłoby miło dodać do niej swoje własne, dzięki czemu np. użytkownicy Identi.ca mogliby bawić się razem. Ale kod jest wciąż młody i mimo wszystko jest to open source.

Na Twoim serwerze

Od kiedy NewsBlur osiągnął stabilny punkt, Clay wydaje się poświęcać większość czasu na tworzenie rozwiązań mobilnych dla użytkowników urządzeń z iOS i Android. Chociaż kod jest dostępny do pobrania,  instrukcja instalacji jest jego słabą stroną.

NewsBlur jest pisany głównie w Python przy użyciu Django framework. Po stronie klienta wykorzystuje jQuery oraz kilka bibliotek po stronie serwera (takich jak RabbitMQ i Cellery) do obsługi pobierania i kodowania treści. Konfiguracja bazy danych nie należy do trywialnych, NewsBlur może używać MySQL lub PostgreSQL do zarządzania listą kanałów, listą użytkowników oraz informacjami kont, ale korzysta również z bazy MongoDB do przechowywania treści aktualnej strony, statystyk wykorzystania i historii. Aplikacja potrzebuje tych informacji w celu śledzenia statystyk oraz analizowania historii i popularności kanałów; bez tego „inteligencja” nie będzie tak inteligentna.

Inną wadą jest fakt, że w NewsBlur zakodowano użycie Amazon S3 jako magazynu. Chociaż ma to sens z punktu widzenia publicznego serwisu, newsblur.com nie stwarza trudności chcącym uruchomić swój własny, prywatny serwer. Ja zdecydowałem, że mimo tego, jak bardzo lubię interface NewsBlur i jego system rankingowy, nie jestem zainteresowany płaceniem za konto S3 z wyłączeniem konta Web, z którego już korzystam. Mam nadzieję, iż przyszłe wersje pozwolą dodawać opcje przechowywania danych – co najmniej WebDAV, który powinien wystarczyć do skonfigurowania jednego konta. Niemniej jednak przeszedłem przez tak dużą część instalacji, jaką mogłem, aby wczuć się w system.

NewsBlur korzysta w znaczący sposób z biblioteki Pythona Fabric do niskopoziomowej instalacji i konfiguracji. Fabric pobierze i zainstaluje inne zależności za Ciebie (włączając MongoDB), ale nadal będziesz musiał ręcznie skonfigurować użytkowników i bazę danych MySQL lub PostgreSQL dla NewsBlur.

Większość konfiguracji w NewsBlur jest już zapisana w plikach fabfile.py i local_settings.py.

Plik fabfile.py ustawia środowisko serwera, łącznie z tym, która maszyna hostuje aplikację Web, bazę danych i prace konserwacyjne (bo mogą to być oddzielne maszyny), chociaż prawdopodobnie nie będzie to konieczne dla osobistej strony. Plik ten zawiera również kilka zakodowanych odniesień do strony newsblur.com, które musisz zmodyfikować, aby wskazywały Twój własny serwer. Prawdopodobnie będzie trzeba również zmodyfikować kilka ścieżek do plików. Plik local_settings.py zawiera certyfikat bazy danych, klucze OAuth i S3 oraz login wraz z e-mailem administratora.

Po dostosowaniu plików konfiguracyjnych, używa się skryptów Fabric do załadowania aplikacji Web i zadań serwera, można również ustawić według uznania, jak często mają wykonywać się administracyjne skrypty uaktualniające treść kanału, zbierające ranking użytkowników i generujące statystyki. W tym momencie do Twoich użytkowników należy subskrybowanie kanału i ocenianie jego treści w celu zapewnienia Ci przydatnych do pracy danych.

Ostatecznie, NewsBlur jest prawdopodobnie przesadą dla pojedynczego użytkownika, dla niego mniejsze aplikacje jak TinyTiny RSS stanowią lepszy wybór. Jednak jeśli jesteś zainteresowany uruchomieniem kanału dla wielu użytkowników, NewsBlur to dobre miejsce, aby zacząć. Silnik rankingu i statystyk naprawdę daje mu poziom sztucznej inteligencji, którego inne open sourcowe czytniki kanałów nawet nie odkryły. Istnieje wiele sposobów na dzielenie się interesującą treścią w sieci i aplikacje czytające strony są miłe, ale zdolność uczenia się od ludzi w prawdziwym życiu nawyków czytelniczych jest unikatowa

Dodaj komentarz