Tuesday, 23 Jul 2019

Atlantis zostaje złapana w chwili blasku

Gdy prom kosmiczny Atlantis zamknął się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, były one krótko widoczne dla przyziemnego fotografa ze Słońcem jako tłem.

Thierry Legault, francuski astrofotograf, udał się do Madrytu, aby uchwycić ten zdumiewający obraz, którego planowanie zajęło mu tygodnie. Atlantis i stacja kosmiczna są widoczne w prawym górnym rogu, milisekundy przed zniknięciem ze strzału.

Pięćdziesiąt minut po zrobieniu zdjęcia, wahadłowiec zadokował z ISS, po raz pierwszy wykonując zwyczajową „klapkę wsteczną”, która umożliwia załodze stacji kosmicznej fotografowanie płytek ceramicznych na brzuchu. Uważa się, że brakujące lub uszkodzone kafelki pozwoliły na intensywne ciepło ponownego wejścia w celu zniszczenia promu kosmicznego Columbia po powrocie na Ziemię w 2003 roku.

Pan Legault musiał ustawić się w odległości 500 metrów od centrum pasma widoczności zaledwie pięć mil szerokości, aby mieć szansę na złapanie strzału.

Słońce nie może być normalnie fotografowane czołowo, chyba że o świcie lub zmierzchu, ale to zdjęcie zostało zrobione o 14:00 za pomocą teleskopu, aby zredukować słońce do dysku i wielu filtrów, aby odsłonić większość jego światła.

Dodaj komentarz