Tuesday, 23 Jul 2019

Grive: linuxowy klient Google Drive o otwartym kodzie

Klient Google Drive nie jest jeszcze dostępny na systemy operacyjne Linux, a stary Google Docs FS nie współpracuje zbyt dobrze z Google Drive. Pomijając dostęp z przeglądarki WWW, jak na razie najlepszym rozwiązaniem na systemach Linux jest Grive – nieoficjalny, otwarty klient konsolowy.

Na razie aplikację uważa się za bycie w fazie eksperymentalnej i brakuje jej pełnej synchronizacji, ale już może wgrywać i ściągać nowe lub zmienione pliki (umożliwiając dostęp do plików offline). Nie może jeszcze: czekać na zmiany i automatycznie synchronizować pliki lub je usuwać (kiedy plik jest usunięty lokalnie, zostaje zignorowany a kiedy zostanie usunięty zdalnie – jest ponownie wgrywany, jeśli istnieje lokalnie).

Początkowo Grive nie wspierał wgrywania nowych plików i mógł tylko aktualizować zmiany, ale najnowsza wersja z GIT (dostępna na WebUpd8 PPA) obsługuje również tę funkcjonalność. Jednak, gdy testowałem, działało to tylko z użyciem pojedynczych plików. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie to poprawione.

Update: Opisany wyżej problem został poprawiony w najnowszym wydaniu Grive.

Instalacja Grive (CLI Google Drive Client) w Ubuntu

Aby ułatwić instalację, wrzuciłem najnowszego Grive do WebUpd8 PPA dla Ubuntu 12.04 oraz 11.10 (nie udało się go zbudować na starszych wersjach Ubuntu), więc aby go zainstalować, wpiszcie w konsoli polecenia poniżej:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 
sudo apt-get update && sudo apt-get install grive
  1. Grive ściągnie lub wgra nowe lub zmodyfikowane pliki z katalogu, w którym go uruchomicie, więc na początek utwórzcie nowy folder w katalogu domowym – może być ‚grive’:mkdir -p ~/grive
  2. Następnie, przejdźcie do nowo stworzonego katalogu:cd ~/grive
  3. Odpalając po raz pierwszy Grive, musicie dodać ‚-a’ argument, aby pozwolić mu na dostęp do waszego Google Drive:grive -a

Po uruchomieniu polecenia powyżej powinien się wyświetlić adres URL – skopiuj go do przeglądarki. W nowo załadowanej stronie zostaniesz zapytany o nadanie Grive zezwolenia na dostęp do twojego Google Drive i po kliknięciu „Allow access”, zostanie wyświetlony kod weryfikacji – skopiuj go do terminalu, w którym został uruchomiony Grive.

I to wszystko. Teraz za każdym razem, gdy będziesz chciał zsynchronizować Google Drive ze swoim lokalnym folderem, przejdź do swojego katalogu (krok 2) i uruchom ‚grive’ (tym razem bez ‚-a’, skoro już autoryzowałeś dostęp Grive do Google Drive).

Dodaj komentarz