Tuesday, 30 Apr 2024

Czy założenie fotowoltaiki w Polsce się opłaca?

Myślisz, że energia pozyskiwana ze słońca to świetne rozwiązanie, ale raczej dla mieszkańców tzw. ciepłych krajów? Jesteś przekonany, że krótkie zimowe dni i częsta szarówka charakterystyczne dla naszego klimatu wpłyną negatywnie na efektywność instalacji fotowoltaicznych? Dlaczego w takim razie coraz więcej firm, rolników i inwestorów indywidualnych decyduje się na to rozwiązanie? Sprawdzamy, czy fotowoltaika w Polsce może być opłacalna.

Fotowoltaika w Polsce – pogoda to nie problem

Fotowoltaika w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Dopracowane ogniwa fotowoltaiczne sprawiają, że możliwe jest tworzenie paneli o wysokiej wydajności. To z kolei oznacza, że prąd może być wytwarzany nie tylko w warunkach pełnego nasłonecznienia, ale również w pochmurne dni. Sytuację ułatwia też program prosumencki umożliwiający oddawanie do sieci nadwyżek wyprodukowanej energii (np. podczas słonecznego lata) i odbieranie ich, gdy zajdzie taka potrzeba (np. zimą). Dzięki temu inwestycja w zakup paneli zwraca się już po 6 – 10 latach.

Warto również pamiętać, że współcześnie dostępne panele fotowoltaiczne są praktycznie niezawodne i bardzo trwałe. Nie generują żadnych kosztów utrzymania, jedyny potrzebny wydatek to ten na zakup i montaż paneli oraz osprzętu. Coraz więcej producentów oferuje 25-letnią gwarancję na swoje wyroby, a w tym czasie efektywność instalacji, to znaczy ilość produkowanego przez nią prądu, zmniejsza się jedynie nieznacznie. Wszystko to wpływa na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Coraz tańsza fotowoltaika dla domu i firmy

Wraz z udoskonaleniem i rozpowszechnieniem technologii spada również jej cena, dzięki czemu koszt paneli fotowoltaicznych maleje. Jednocześnie ceny energii pobieranej z sieci stale rosną. Tym samym oszczędności związane z produkowaniem własnej energii z roku na rok stają się coraz większe. W połączeniu z wysoką wydajnością współczesnej fotowoltaiki tworzy to bardzo korzystny klimat do inwestowania. Dlatego też osoby, które już zdecydowały się na ten krok, bardzo rzadko mają powody do narzekań.

Co ważne, chcąc zamontować panele, można ubiegać się o wsparcie finansowe. Może nim być objęta zarówno fotowoltaika dla firm, jak i ta dla domu. Obecnie funkcjonują różne programy pozwalające na pozyskanie bezzwrotnych dotacji albo też korzystnych pożyczek na zakup i montaż instalacji. Pozwala to zmniejszyć początkowy koszt fotowoltaiki i sprawić, że inwestycja szybciej się zwróci.

Fotowoltaika w Polsce – od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?

Inwestycja w fotowoltaikę może być mniej lub bardziej opłacalna, a zależy to od czynników takich jak:

  • rozmiar instalacji – który wpływa na jej cenę;
  • miejsce montażu – optymalny kąt nachylenia paneli i ich położenie względem padania promieni słonecznych oraz ewentualnego cienia jest bardzo ważne;
  • sposób montażu – ważny jest również odpowiedni montaż przeprowadzony przez specjalistów;
  • sprawność i moc paneli – sprzęt powinien być dobrany do zapotrzebowania budynku; warto też wybierać urządzenia możliwie najwyższej jakości, które są najsprawniejsze;
  • schemat zużycia energii – fotowoltaika wytwarza energię w ciągu dnia, dlatego im większe zużycie właśnie wtedy, tym bardziej opłacalna okaże się inwestycja.

A zatem, czy warto zakładać fotowoltaikę w Polsce? Jak najbardziej! Należy podkreślić, że nie jest to rozwiązanie dla każdego i w niektórych przypadkach po prostu się nie sprawdzi. Doświadczenie pokazuje jednak, że coraz więcej osób i organizacji może odczuć korzyści z montażu instalacji PV.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów tego typu lub różnych opcji dofinansowania? Sprawdź ofertę Eko Prime: https://ekoprime.pl/ lub skonsultuj się z ekspertami firmy, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Dodaj komentarz