Monday, 20 May 2024

4 sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa firmowej poczty e-mail

Informacje przechowywane w skrzynce e-mail są często kluczowe dla prowadzonej działalności. Znajduje się tam poufna korespondencja z klientami, pracownikami, a także dane związane z finansami lub księgowością. Z tego powodu należy odpowiednio zadbać o ochronę elektronicznej poczty.

1.   Bezpieczne i mocne hasło do poczty e-mail

Pierwszym sposobem jest stworzenie mocnych haseł. Dzięki temu złamanie kodu dostępu do firmowej poczty będzie trudne. Kod dostępu powinien być długi na co najmniej 8 znaków oraz składać się z wielkich i małych liter, a także liczb i symboli specjalnych. Trzeba także dokładnie określić, kto będzie miał dostęp do poczty.

2.   Uwierzytelnianie wiadomości e-mail

Innym sposobem jest używanie uwierzytelniania e-maili. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak SPF i DMARC. To kolejna warstwa ochrony, która pomaga wykrywać adresy wysyłające fałszywe e-maile, mające na celu wykradanie informacji czy infekcję systemu. SPF i DMARC wskazują również możliwe rozwiązania, np. odrzucenie wiadomości lub poddanie jej kwarantannie.

3.   Szyfrowanie treści wiadomości e-mail TLS

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z szyfrowania treści wiadomości e-mail TLS. Transport Layer Security jest najczęściej używany na drodze pomiędzy przeglądarką a stroną internetową HTTPS, jednak można go także stosować do szyfrowania treści wiadomości e-mail.

4.   Backup danych w chmurze – chroń informacje w sprawdzony sposób

Jeszcze innym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa firmowej poczty e-mail jest backup danych w chmurze. Określa się go również backupem online, a także backupem zdalnym. Polega on na przechowywaniu ważnych dla przedsiębiorstwa informacji na wysokowydajnej chmurze internetowej oraz tworzeniu maszyn wirtualnych utworzonych w środowisku cloud. Dzięki automatyzacji tworzenia backupu w chmurze, zabezpieczeniu danych zgodnie z polityką RODO oraz dostępowi do kopii 24/7/365 z każdego miejsca na świecie, można uchronić firmowe informacje przed zniszczeniem lub ich wykradnięciem.

Backup danych w chmurze proponują zazwyczaj dostawcy usług z zakresu IT. Informacje są przechowywane w Data Center – specjalnym środowisku sieciowym, które spełnia restrykcyjne zasady bezpieczeństwa. Obejmują one zarówno stronę wirtualną, jak i energetyczną, a także zabezpieczenie fizycznego dostępu do serwerów. Dlatego backup danych w chmurze jest często polecany firmom, które chcą skutecznie chronić informacje pochodzące np. z firmowej poczty e-mail.

Backup danych dla firm – oferty dostawców

Rozwiązania, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo firmowej poczty e-mail, takie jak backup danych dla firm, są proponowane przez różnych dostawców usług IT – w tym przez Comarch i INEA.

Comarch to firma, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu IT, właśnie takich jak backup danych dla firm. Usługa obejmuje m.in. backup plików i baz danych, a także bezpieczne udostępnianie i szyfrowanie plików.

Backup oferuje także INEA. INEA Backup danych dla firm umożliwia wdrożenie złotej zasady 3-2-1, która wspiera bezpieczeństwo danych firmowych. Polega ona na tworzeniu trzech kopii zapasowych danych, przechowywaniu ich na dwóch różnych nośnikach, w tym na jednym znajdującym się poza siedzibą firmy. Co więcej, backup danych dla firm obejmuje również szyfrowanie informacji z użyciem protokołu SSL przed wysłaniem ich na serwer. Warto także mieć na uwadze, że backup danych dla firm INEA jest zgodny z polskim prawem RODO i GIODO. Oferta INEA sprawdzi się zarówno w przypadku małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw i jest w pełni skalowalna do potrzeb firmy.

Dodaj komentarz